The room for the plenary sessions and the larger breakouts is the Infinity Ballroom. The other room is called Impressions.

Wednesday, January 3, 2018

Registration (8:00 — 9:00)

Opening Remarks, Greetings (9:00 — 9:15)

Keynote Speaker (9:15 — 10:15)

Time Description
9:15 AI Problems That Arise from High-Stakes Decisions: Interpretable Models, Variable Importance, and Hacking Intervals
Cynthia Rudin

Coffee Break (10:20 — 10:40)

Morning Sessions (10:40 — 12:10)

Main Track Session 1

Time Description
10:40 A Characterization of Sampling Patterns for Union of Low-Rank Subspaces Retrieval Problem
Morteza Ashraphijuo and Xiaodong Wang
11:10 A Warning Propagation-Based Linear-Time-and-Space Algorithm for the Minimum Vertex Cover Problem on Giant Graphs
Hong Xu, Kexuan Sun, Sven Koenig and T. K. Satish Kumar
11:40 The FastMap Algorithm for Shortest Path Computations
Liron Cohen, Tansel Uras, Shiva Jahangiri, Aliyah Arunasalam, Sven Koenig and T. K. Satish Kumar

Special Session on Formalising Robot Ethics 1

Time Description
10:40 Practical Challenges in Explicit Ethical Machine Reasoning
Louise Dennis and Michael Fischer
11:10 Contextual Deontic Cognitive Event Calculi for Ethically Correct Robots
Selmer Bringsjord, Naveen Sundar G., Bertram Malle and Matthias Scheutz
11:40 Selected Prototypes of Moral Machines
Oliver Bendel

Lunch (12:10 — 2:00)

On your own.

After Lunch Sessions (2:00 — 4.00)

Main Track Session 2

Special Session on Formalising Robot Ethics 2

Time Description
2:00 Moral Decision Making Frameworks for Artificial Intelligence
Vincent Conitzer, Walter Sinnott-Armstrong, Jana Schaich Borg, Yuan Deng and Max Kramer
2:30 From Machine Ethics To Machine Explainability and Back
Kevin Baum, Holger Hermanns and Timo Speith
3:00 Extending Formal Models of the Doctrine of Double Effect with Emotions
Naveen Sundar Govindarajulu, Rikhiya Ghosh, and Selmer Bringsjord
3:30 A Formalization of Kant's Second Formulation of the Categorical Imperative
Martin Mose Bentzen

Coffee Break (4:00 — 4:30)

Afternoon Sessions (4:30 — 6:00)

Main Track Session 3

Time Description
4:30 Querying DL-lite Knowledge Bases from Hidden Datasets
Ghassen Hamdi, Mohamed Nazih Omri, Odile Papini, Salem Benferhat and Zied Bouraoui - talk canceled
5:00 Stochastic Game Modelling for Distributed Constraint Reasoning with Privacy
Julien Savaux, Julien Vion, Sylvain Piechowiak, Rene Mandiau, Toshihiro Matsui, Katsutoshi Hirayama, Makoto Yokoo, Shakre Elmane and Marius Silaghi
5:30 Interalgorithmic Consolidation for Pattern Recognition Applied to Melanoma Genomic Data
Brody Kutt, Rachel Burdorf, Travaughn Bain, Lisa Moore and Munevver Subasi

Special Session on Boolean and pseudo-Boolean Functions 1

Time Description
4:30 On the union of orthants in the n-space
Jinwook Lee
5:00 Logical Analysis of Multiclass Data with Relaxed Patterns
Travaughn C. Bain, Juan F. Avila-Herrera and Munevver M. Subasi
5:30 On Markov Decision Processes with Pseudo-Boolean Reward Functions
Michael N. Katehakis


Water Taxi Cruise in Ft. Lauderdale.

We will gather in the lobby at 6:30pm, and leave promptly at 6:40pm to walk to a 7:00pm pickup by the Watertaxi.

Thursday, January 4, 2018

Early Morning Session (9:00 — 10:00)

Special Session on Flow Optimization in Traffic Networks 1

Time Description
9:00 Parking search equilibrium and its implications for parking management
Stephen Boyles
9:30 Enhanced Delta-tolling: Traffic Optimization via Policy Gradient Reinforcement Learning
Hamid Mirzaei Buini, Guni Sharon, Stephen Boyles, Tony Givargis and Peter Stone

Coffee Break (10:00 — 10:30)

Morning Sessions (10:30 — 12:00)

Main Track Session 4

Time Description
10:30 Complexity of Shift Bribery in Hare, Coombs, Baldwin, and Nanson Elections
Cynthia Maushagen, Marc Neveling, Jörg Rothe and Ann-Kathrin Selker
11:00 The Price to Pay for Forgoing Normalization in Fair Division of Indivisible Goods
Pascal Lange, Nhan-Tam Nguyen and Jörg Rothe
11:30 Sublinear-Time Adaptive Data Analysis
Benjamin Fish, Lev Reyzin and Benjamin Rubinstein

Special Session on Boolean and pseudo-Boolean Functions 2

Lunch (12:10 — 2:00)

On your own.

After Lunch Sessions (2:00 — 4.00)

Main Track Session 5

Time Description
2:00 A Fair Payment Scheme for Virtuous Community Energy Usage
Paolo Giuliodori, Stefano Bistarelli and Dimitri Mugnai
2:30 Exact Graph Coloring Algorithms of Getting Partial and All Best Solutions
Jianding Guo, Laurent Moalic, Jean-Noel Martin and Alexandre Caminada
3:00 Meta-inductive Probability Aggregation and Optimal Scoring
Christian J. Feldbacher-Escamilla and Gerhard Schurz
3:30 On the Linear Programming Duals of Temporal Reasoning Problems
T. K. Satish Kumar, Zhi Wang, Anoop Kumar, Craig Milo Rogers and Craig A. Knoblock

Special Session on Flow Optimization in Traffic Networks 2

Time Description
2:00 Conflict-point formulation of intersection control for autonomous vehicles
Michael W. Levin and David Rey
2:30 Traffic Optimization For a Mixture of Self-interested and Compliant Agents
Guni Sharon, Michael Albert, Tarun Rambha, Stephen Boyles and Peter Stone
3:00 Considering User Preference and Acceptance of Next Generation Route Guidance Systems
Marin Lujak, Stefano Giordani and Sascha Ossowski

Coffee Break (4:00 — 4:30)

Afternoon Sessions (4:30 — 6:00)

Main Track Session 6

Time Description
4:30 A Weighted Majority Voting based on NMI for Cluster Analysis
Meshal Shutaywi and Nezamoddin N. Kachouie
5:00 Ensemble Correlation Coefficient
Wejdan Deebani and Nezamoddin N. Kachouie
5:30 Generalization Bounds for Minimum Volume Set Estimation based on Markovian Data
Patrice Bertail, Gabriela Ciołek and Stephan Clémençon

Special Session on Applications of SAT


Banquet in the hotel.

The cash bar will open at 6:30pm, with dinner seating at 7:15.

Friday, January 5, 2018

Keynote Speaker (9:00 — 10:00)

Time Description
9:00 Markov Decision Processes in Advertising: Some Computational Questions
Craig Boutilier

Coffee Break (10:00 — 10:30)

Morning Sessions (10:30 — 12:00)

Main Track Session 7

Time Description
10:30 Geometrically Motivated Nonstationary Kernel Density Estimation on Manifold
Aleksander Kuleshov, Alexander Bernstein and Yury Yanovich
11:00 The Buss Reduction for the k-Weighted Vertex Cover Problem
Hong Xu, Xin-Zeng Wu, Cheng Cheng, Sven Koenig and T. K. Satish Kumar
11:30 Constraint Composite Graph-Based Lifted Message Passing for Distributed Constraint Optimization Problems
Ferdinando Fioretto, Hong Xu, Sven Koenig and T. K. Satish Kumar

Special Session on Theory of Machine Learning

Time Description
10:30 On the Evolvability of Monotone Monomials with a (1+1) Evolutionary Algorithm
Dimitrios I. Diochnos
11:30 Learning Buyer Behavior under Realistic Pricing Restrictions
Debjyoti Saharoy and Theja Tulabandhula
11:00 PAC Bandits with Risk Constraints
Yahel David, Balázs Szörényi, Mohammad Ghavamzadeh, Shie Mannor and Nahum Shimkin

Lunch (12:10 — 2:00)

On your own.

After Lunch Session (2:00 — 4.00)

Main Track Session 8

Time Description
2:00 A Sheaf Model of Contradictions and Disagreements. A (very) Preliminary Report
Wlodek Zadrozny and Luciana Garbayo
2:30 An Exponential Tail Bound for Lq Stable Learning Rules. Application to k-Folds Cross-Validation
Karim Abou-Moustafa and Csaba Szepesvári
3:00 Strategy Representation and Compression for Influence Diagrams
Jinchuan Shi and Eric A. Hansen
3:30 Learning under p-Tampering Attacks
Saeed Mahloujifar, Dimitrios I. Diochnos and Mohammad Mahmoody

Adjourn (4:00)